mieszanka ocm, olej rycynowy
DIY kosmetyki naturalne oleje pielęgnacja

Olejowe oczyszczenie twarzy, czyli OCM – co to jest i jak stosować?

Moja przygoda z OCM zaczęła się w 2013 roku i trwa do dziś. Był to mój pierwszy kosmetyk, który sama sobie zrobiłam oraz pierwszy krok w stronę naturalnej pielęgnacji. Jestem wierna tej metodzie do dzisiaj i uważam ją za najlepszy sposób oczyszczania skóry. 

Co to jest OCM?

OCM (Oil Cleansing Method) – metoda oczyszczania twarzy olejami. Na naszej skórze znajduje się nie tylko makijaż oraz zanieczyszczenia, które osadzają się w ciągu całego dnia, ale także sebum, które wchodzi w skład naturalnego płaszcza ochronnego skóry, dlatego demakijaż powinien być delikatny oraz bezpieczny, a zarazem skuteczny.

Dla kogo OCM?

Dla każdego 🙂 Wybierając odpowiednie rodzaje olejów do naszej mieszanki jesteśmy w stanie stworzyć bardzo skuteczny kosmetyk do demakijażu oraz oczyszczania twarzy, który dodatkowo będzie delikatny i nie zrobi krzywdy naszej skórze.

Jak przygotować mieszankę olejów?

Każda mieszanka powinna składać się z oleju bazowego oraz oleju rycynowego, w internecie znajdziemy taki podział:

cera sucha:             90% olej bazowy    +     10% olej rycynowy
cera mieszana:       80% olej bazowy    +      20% olej rycynowy
cera tłusta:             70% olej bazowy     +     30% olej rycynowy

Olejem bazowym może być na przykład olej z pestek winogron, olej lniany, olej arganowy, olej z orzechów włoskich, a także maceraty: z nagietka, rumianku, lipy, stokrotek, lawendy, brzozy itp.
Możemy również użyć gotowych mieszanek jak np. olejek do ciała dla kobiet w ciąży Babydream.

Swoją pierwszą mieszankę zrobiłam z oliwy z oliwek oraz olejku rycynowego w proporcji 70:30.

Przez te kilka lat trochę kombinowałam, łączyłam ze sobą różne oleje, maceraty, ekstrakty czy olejki eteryczne, zawsze dodając do swojej mieszanki oleju rycynowego. Niedawno przeczytałam na blogu u Ewy, że zamiast rycyny można zastosować olej jojoba,który ma identyczne  właściwości jak rycyna, z tą różnicą, że nie będzie wysuszać, więcej informacji znajdziecie TU.

Jak stosować OCM?

  • na zwilżone ręce nakładam niewielką ilość mieszanki i rozprowadzam po twarzy
  • ściereczkę z mikrofibry moczę w ciepłej wodzie i przykładam do twarzy na około pół minuty. Czynność tą powtarzam jeszcze raz lub w zależności od ilości kosmetyków/makijażu
  • kolejny raz rozprowadzam olej po twarzy, tym razem dłużej, przy okazji delikatnie masując skórę
  • ponownie przykładam ciepłą ścierkę
  • mamy już oczyszczoną skórę z zanieczyszczeń. Na koniec używam jeszcze delikatnego żelu do twarzy, aby pozbyć się tłustej powłoki i jeszcze dogłębniej oczyścić skórę.

Efekty oczyszczania twarzy metodą OCM

  • zmniejszenie ilości zaskórników
  • bardzo dokładny oraz delikatny demakijaż, nawet ten wodoodporny nie ma szans
  • tani. Koszt 100 ml takie mieszanki to ok 5 zł ( w zależności od ceny oleju bazowego, który sobie wybierzemy).
  • piękniejsze rzęsy. Trudno mi określić po jakim czasie zauważyłam zmiany, ale rzęsy stały się na pewno ciemniejsze oraz grubsze.

Oczyszczanie twarzy olejami jest moim najlepszym sposobem na dobrze oczyszczoną skórę, a także najważniejszym krokiem w pielęgnacji, o której niebawem napisze.